Apteczka taktyczna – zawsze warto ją mieć pod ręką

Tradycyjne apteczki są niezbędne w autach, w domach, w szkołach itp. Apteczki taktyczne powinny mieć osoby, które będą przebywać w niecodziennych, ekstremalnych warunkach. Policjanci, żołnierze, fani górskich wędrówek, alpiniści obowiązkowo powinni mieć w swoich plecakach apteczki taktyczne, gdyż nigdy nie wiadomo, co im się przyda w rozmaitych sytuacjach. Jak one wyglądają? Jaka jest ich zawartość? Warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Apteczka taktyczna – niezbędnik w trudnych warunkach

Podczas wspinaczek górskich, na polowaniach, na ćwiczeniach poligonowych, na wyjazdach survivalowych często dzieją się nieprzewidziane rzeczy. Uczestnicy doznają kontuzji, urazów, borykają się z rozmaitymi chorobami, doświadczają ukąszeń i ugryzień. Co w takiej sytuacji zrobić, jeżeli pomoc medyczna jest daleko? Najlepiej sięgnąć po apteczkę taktyczną, w której powinno być wszystko na tego typu sytuacje awaryjne. W podstawowej domowej apteczce znaleźć można: plastry, bandaże, sól fizjologiczną, płyny antybakteryjne. A co powinno znaleźć się w apteczce taktycznej?

Wyposażenie apteczki taktycznej

Wbrew pozorom jej gabaryty znacznie nie odbiegają od tradycyjnej apteczki, jednak jej zawartość już tak. Taka specjalistyczna apteczka zawiera jednak dużo więcej rzeczy, gdyż jej asortyment może się przydać w bardzo różnych sytuacjach. Przeważnie można w niej znaleźć więc: sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy, w tym bandaże, gaziki, maści antyseptyczne itp. oraz niektóre leki, takie jak: tabletki paracetamolu, tabletki antyhistaminowe na alergie, żel i płyn przeciwbólowy, blistry do pakowania leków przed transportem z miejsca na drugie. Specjalistyczna apteczka taktyczna powinna też zawierać: koc izotermiczny, wodoszczelne i pyłoszczelne opatrunki, bawełnianą chustę trójkątną, szynę, rurki ustno-gardłowe, rękawiczki jednorazowe, regulowany kołnierz, siatkę opatrunkową oraz maskę do sztucznego oddychania. To wszystko jednak jest odpowiednio złożone i zabezpieczone, więc całość tak naprawdę nie zajmuje wiele miejsca w bagażu podręcznym.

Co jeszcze warto mieć przy sobie?

Taką apteczkę warto modyfikować według swoich potrzeb oraz warunków, w których dana osoba ma się znaleźć. Co innego bowiem przyda się latem, a co innego zimą na wyjazdach. Latem warto włożyć do apteczki również krem z filtrem. Zimą z kolei przyda się koc termiczny. Osoby borykające się z różnymi chorobami powinny mieć przy sobie: pudełko lub pojemnik zawierający mechanizm dozujący do dozowania dawki leków oraz wszystkie niezbędne lekarstwa (z zapasem). Specjalistyczna apteczka zawiera także: zwykłe bandaże, opatrunki, gaziki, krem antyseptyczny, szwy/szwy motylkowe, taśmę klejącą, pęsety, nawlekacz igłowy i akcesoria do szyn. Nigdy bowiem nie wiadomo, co przyda się podczas zwichnięcia nogi, skaleczenia, ukąszenia lub złamania kości.